امنیت و حریم خصوصی - SmartPhone

30 بهمن 1393


نرم‌افزار پرایوسی (Privacy App) برپایه فن‌آوریcounterveillanceشرکت اسنوپ‌وال (snoopwall) است. این برنامه به اعماق برنامه‌ها در دستگاه‌های اندرویدی رفته و آن‌هارا از لحاظ حفظ حریم خصوصی بررسی کرده و در صورتی که برنامه‌ای جاسوسی کند کاربررا مطلع می‌سازد. این برنامه به کاربران گوشی‌های هوشمند نشان می‌دهد خطرات زیادیوجود دارند و یکی از دلایلی پایداری این خطرات آن است که کاربران به سادگی به نرم‌افزارهایضد ویروس برای حافظت از آن‌ها در بانکداری الکترونیکی و تراکنش‌های دارای خطراتبالا اعتماد کرده و آن‌ها را کافی می‌دانند.

اسنوپ‌وال پس از۱۴ ماه توسعه فن‌آوری و آزمودن بیش از ۹۰۰۰۰ برنامه در اندروید پلی استور کشف کردهکه ۲۰ درصد از برنامه‌های این فروشگاه دارایدسترسی‌هایی هستند که به آن‌ها نیاز ندارند و همین امر موجب شده اندروید به یکی ازسیستم‌عامل‌های موجود در بازاری مبدل شود که بسیارمورد جاسوسی قرار می‌گیرد. به عنوان نمونه می‌تواند به برنامه‌هایی اشاره کرد کهدر پشت صحنه اجرا می‌شوند و تنها منتظر هستند که کاربرمطلب مهمی بگوید یا گذرواژهخود را بنویسید. برنامه‌هایی نیز وجود دارند که می‌توانند بدون روشن کردن ال‌ای‌دیوب‌کم اقدام به تصویربرداری کنند، بنابراین اغراق نیست اگر بگوییم کاربران در معرضخطرات فوق‌العاده و سرقت هویت هستند.

برنامه Privacy "ضریب خطر” حفظحریم خصوصی را برای رده برنامه‌هایی با بیشترین عناوین برنامه‌های بحرانی شامل نرم‌افزارهایمالی و بانکداری که بیشترین نیاز را به حفظ امنیت و حریم خصوصی دارند ارائه می‌کندو جالب توجه است که این برنامه‌ها معمولا رتبه‌های حفظ حریم خصوصی پایینی دارند.

این برنامه ازفن‌آوری "port authority” که پتنت آن متعلق به شرکت اسنوپ‌والاست، برای شناسایی این که کدام پورت‌ها برای جاسوسی از کاربران نهایی استفاده می‌شودبهره می‌برد. این برنامه به مالکان گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها کمک می‌کند ریشهبرنامه‌ها و اینکه برای ارسال اطلاعات شخصی به خارج از دستگاه به چه مواردی ممکناست متصل شوند را پیگیری کنند.

این برنامههمچنین حذف یا غیرفعال کردن برنامه‌ها را (در صورتی که امکان حذف/غیرفعال کردن آن‌هاوجود داشته باشد) آسان‌تر می‌کند. اگر یک بدافزار شناخته شده توسط ضد ویروس‌ها یاناشناخته (صفر روزه) تلاش کند از دستگاه جاسوسی کند برنامه پرایوسی با بررسی رفتاربرنامه این امر را تشخیص داده و کاربر را آگاه می‌سازد.

پرایوسی، برنامه‌هایمحبوب شما برای بانکداری را از جهت وجود حفره‌های امنیتی ممیزی کرده و در صورتروشن بودن نرم‌افزار ضد ویروستان نقص‌های امنیتی موجود را کشف می‌کند.

توسعه‌دهندگاناسنوپ‌وال قصد دارند نسخه آی‌او‌اس و ویندوزی برنامه پرایوسی را در ابتدای سال 2015منتشرکنند.

دیدن این فیلمنیز توصیه می‌شود:


علیرضا قهرود

مرکز عملیات امنیت - SOC

ارسال دیدگاه

خطا ...
آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است.
متوجه شدم